Typy dachów retencyjnych oraz wymagania konstrukcyjne – dowiedz się wszystkiego co ważne!

Retencyjne dachy zwane też błękitnymi to po prostu retencyjne zbiorniki wodne, obecna na stropach, dachach i tarasach. Mają one szerokie zastosowanie, zatem nie będzie to jedynie gospodarka wodna. Jako, że dochodzi do parowania, możliwe jest schładzanie budynku, zatem pełnią one rolę klimatyzatora, bądź też solara pasywnego.

Dzięki temu, że dachy retencyjne mogą gromadzić wodę, zachodzi mniejsze ryzyko powodzi i podtopień, a sama sieć kanalizacyjna jest odciążona. Dąży się do tego, aby bilans wody między opadami a parowaniem był ujemny, a zatem do sytuacja, kiedy więcej wody jest odparowywanej niż dostarczanej. Dochodzi również do gromadzenia nadmiaru płynów, podchodzących z uszczelnionych powierzchni na tarasach, stropach oraz dachach. Odzyskana woda, przyda się chociażby dla roślin, czy też do spłukiwania toalety. Jako, że zastosowań jest znacznie więcej, nie tylko ilość wody będzie miała znaczenie, ale również jej jakość i skład chemiczny. Pokazuje to zatem jak ważna jest skuteczna retencja. Dodatkowo, warto wiedzieć, że istnieje wiele metod budowy takich dachów.

Zielony dach wraz z drenażem magazynującym

Zielone dachy pozwalają na proces naturalnego gromadzenia wody, a ta będzie przydatna dla roślinności. Woda najczęściej zbierana jest przez warstwy dachowego substratu a to, jaką ilość uda się nagromadzić, będzie zależało od grubości warstw na dachu. Do produkcji dachów zielonych stosuje się często warstwy drenażowe, których rolą jest gromadzenie wody. Będą to zatem elementy tworzyw sztucznych, specjalne tłoczone folie oraz drenaże kruszyw mineralnych.

Dachy bagienne

Warto wiedzieć, że te mogą pełnić rolę środowiska dla łąkowych oraz bagiennych roślin, mających wysoką zdolność do transpiracji. Odpowiadają one za regulację klimatu budynku, a są także naturalnym klimatyzatorem dla dachu. Można powiedzieć, że dachy bagienne działają jak te retencyjne, stąd te także mogą odciążyć kanalizacyjne sieci, zabezpieczają przed powodzią i podtopieniem oraz gromadzą wodę. W wypadku ich budowy, stosuje się substraty, a to niesie za sobą nowe możliwości. Będziemy mogli zatem wybudować trzcinową oczyszczalnię ścieków na dachu. Pamiętajmy o tym, że takie rozwiązania obecne są głównie na zachodzie.

Dach z pływającą roślinnością

Takie dachy posiadają jedną bardzo ogromną zaletę, a jest to ich dość niska wada. Dodatkowo, są one wysoce odporne na zmiany poziomu lustra wody, a to będzie szczególnie ważne podczas projektowania retencyjnych zbiorników. Rośliny umieszcza się na dachy w postaci mat, a te są specjalnie zazieleniane do tego celu.

Dachy multifunkcjonalne

Można powiedzieć, że multifunkcjonalne dachy są połączeniem dachów zielonych z retencyjnymi. Wody wypływające i spływające z zielonego dachu, będzie gromadziła się na retencyjnym dachu, a najczęściej to ten bagienny. Rozwiązanie to jest możliwością w wypadku wszystkich zielonych dachów intensywnych oraz ekstensywnych. Skorzysta na tym również ekologia, gdyż powstaną naturalne poidła dla zwierząt.

Konstrukcyjne wymagania retencyjnych dachów

Gromadzenie wody na dachu, uchodzi za wyjątkowo ryzykowną i nieprzemyślaną praktykę, dlatego w samej Polsce rozwiązanie to stosuje się bardzo rzadko. O wiele chętniej na tę opcję stawiają Stany Zjednoczone i Niemcy. Co więcej, rozwój technologii dachów retencyjnych jest hamowany, co jest wynikiem braku wymaganego doświadczenia wykonawczych i projektowych firm. Niestety, aczkolwiek koszt takiej inwestycji może być bardzo wysoki. Na rynku europejskim pojawia się dużo nowych producentów i dostawców materiałów, które wykorzystuje się podczas wykonywania takich dachów. Dach retencyjny będzie mógł spełniać swoją funkcję jedynie wtedy, gdy zarówno projekt, jak i wykonanie będzie prawidłowo przeprowadzone.

Related Posts

Jak je wybrać słuchawki do pracy?

Słuchawki to popularny gadżet, który wykorzystujemy głównie przy czynnościach rozrywkowych. Praktycznie każdy ma w domu słuchawki pc, z których korzysta grając w gry komputerowe czy oglądając seriale na netflixie. Część

Badania ilościowe i jakościowe – sposób na rozwój Twojej firmy

Prowadzenie przedsiębiorstwa musi wiązać się z wieloma działaniami, nie tylko tymi podstawowymi, jak przygotowywanie oferty czy produkcja. Konieczne jest też zwrócenie uwagi na wiele innych kwestii, do których zaliczają się

Czym różni się telefon IP yealink (VoIP) od tradycyjnego telefonu?

Chociaż jeszcze kilka lat temu w biurach można było spotkać głównie telefony, które łączyły się za pomocą standardowej sieci telekomunikacyjnej, dziś bardzo popularnym rozwiązaniem jest telefonia IP. Jak obsługiwać telefon