Polska piłka nożna, czyli „ekstraklasa” tylko z nazwy?

Każdemu kibicowi futbolowemu zależy na tym, by jego krajowa liga wyróżniała się wśród innych europejskich, czego nie trzeba tłumaczyć. Sportowe emocje to coś, co przyciąga najbardziej, aczkolwiek wiadomo, że lepsze są zwycięstwa od porażek. Nawet jeśli nie jesteśmy fanatykami konkretnych klubów, często utożsamiamy się z niektórymi drużynami, chociażby ze względu na miejsce zamieszkania lub pochodzenie. Kibicowanie polskim drużynom na pewno nie jest najprzyjemniejszą rzeczą, gdyż te nie mogą równać się z europejskimi potęgami. Co więcej, nasza ekstraklasa nie należy nawet to tzw. „średniaków”.

Jeśli interesuje nas bardzo piłka nożna ekstraklasa wcale nie musi być naszym pierwszym wyborem. Brak tutaj aż tak wysokiego poziomu sportowego, jednak i tak wspieramy nasze zespoły, pomimo sukcesów, czy też perspektyw na przyszłość. Brak czasu sprawia, że nie śledzimy wyników ekstraklasy na żywo, decydując się na mecze zagranicznych lig. Jakie są główne przyczyny tego, że polska ekstraklasa jest wciąż zaściankiem europejskiego i światowego futbolu?

Mecze ekstraklasy w telewizji – czyli poziom transmisji, wyższy od sportowego

Zapewne niejednokrotni słyszeliśmy w mediach, czy też od sportowych dziennikarzy stwierdzenie, że polska ekstraklasa to doskonale opakowany produkt, natomiast być może nigdy się nad tym głębiej nie zastanawialiśmy. Stacja telewizyjna, która wykupiła koncesję na transmitowanie meczów ekstraklasy, stara się o to aby były one relacjonowane w jak najlepszy sposób. Ty samym zauważymy, że jest to świetnie zrealizowany reportaż z różnego typu analizami i wywiadami, który dotyczy pewnego wydarzenia. Co więcej, poziom relacji niestety kilkukrotnie przewyższa poziom sportowy spotkania, którego ona dotyczy.

Za wysokie płace dla zawodników ekstraklasy

Inne ligi europejskie, które prezentują podobny poziom do naszej ekstraklasy, zwykle nie mają problemów z zapełnianiem stadionów, co u nas jest jednak rzadkością. Warto wiedzieć, że sprzedaż biletów nie stanowi jedynego źródła zysków polskich klubów, a są to głównie ogromne umowy sponsorskie, które są zwykle powodem tego, że również piłkarze domagają się wyższych zarobków. Takich, które przewyższają skalę ich umiejętności, poziom sportowy ligi, a już na pewno zainteresowanie samymi rozgrywkami. Wystarczy tylko spojrzeć na to, że najlepsi strzelcy ekstraklasy mają bardzo duże problemy z przebiciem się do pierwszych jedenastek drużyn, z lepszych sportowo lig europy. Wysokie płace w naszej lidze stanowią dużą zachętę dla piłkarzy, którzy chcą jedynie zarobić, a nie zależy im na wynikach sportowych. Mimo tego, że marketingowo są często dobre ruchy, koniec końców i tak nie przynosi to efektów, jakie byłyby oczekiwane.

Sporo reform – brak efektów…

Często pojawiającym się tematem jest chociażby dość nietypowy terminarz ekstraklasy, ponieważ część klubów po fasie zasadniczej trafia do grupy mistrzowskiej, a pozostałe do grupy spadkowej, gdzie mogą jedynie walczyć o utrzymanie. Zdaniem ekspertów, polskiej piłce potrzebne są konkretne reformy i zmiany, aby te wpłynęły na poziom sportowy, co w konsekwencji ma również przełożyć się na zainteresowanie rozgrywkami. Nie można jednak powiedzieć, że każda jedna ustawa miała negatywne skutki, a np. obowiązek chociaż jednego młodzieżowca w składzie na mecz, to przykład skutecznej reformy. Z założenia, miało to wpłynąć na wykorzystanie piłkarzy z klubowych akademii. Fakty są takie, że promocja młodych zawodników, a później ich sprzedaż za granicę przynosi spore zyski, a z kolei sięganie po tych zagranicznych, przynosi tylko odwrotne efekty do tych założonych, przy jednoczesnej obniżce poziomu sportowego. Czy istnieje jedno, skuteczne remedium aby uzdrowić polską piłkę? Pytanie to jest trudne i nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi, warto skupić się na tych projektach, które faktycznie zaczęły przynosić wymierne efekty, a być może ich kontynuacja i urozmaicanie sprawi, że jeszcze będziemy cieszyć się z sukcesów naszych klubów na arenie międzynarodowej.

Related Posts

Idea Call Center: badania ilościowe i jakościowe, monitoring należności

Każda firma działająca na polskim rynku, aby odnieść sukces musi trafić do jak największej liczby odbiorców. W obecnych czasach jest mnóstwo działalności, które polecają różne usługi i trudno jest szczególnie

Ortodoncja dziecięca w Warszawie – wybór dentysty dla naszego dziecka

Zazwyczaj wybieramy gabinet dentystyczny, który znajduje się najbliżej naszego miejsca zamieszkania, bądź też ten polecony nam przez znajomych lub bliskich. Z pewnym zaufaniem, sięgamy po usługi specjalistów, którzy sprawdzili się

Różnice pogodowe między Polską, a Majorką

Planując urlop na Majorce, warto się przyjrzeć, jakie różnice pogodowe panują pomiędzy Polską a tą wyspą. Odpoczywa na niej wielu Polaków i większość po pierwszym pobycie chętnie tam wraca. W