Kaboszony – gdzie można je wykorzystać?

Kaboszony to ciekawe elementy ozdobne, które są często wykorzystywane przy wyrobach handmade. Czym się charakteryzują i przy jakich produktach warto je stosować?

Kaboszony – czym są?

Kaboszony to ozdobne elementy, które zazwyczaj służą do tworzenia biżuterii. Charakteryzują się kształtem – są od spodu spłaszczone, a od góry zaokrąglone. Najczęściej występują w kształcie koła lub owalu, jednak można spotkać także inne ich formy. Mogą również być wykonane z różnego typu materiałów, od naturalnych kamieni po szkło czy tworzywa sztuczne.

Zazwyczaj kaboszony mają gładką, wypolerowaną powierzchnię, jednak można spotkać też wersje fasetowane, z ukośnie ściętymi krawędziami, imitującymi szlif kamieni szlachetnych. Dzięki temu pięknie odbijają światło, dając efekt migotania. W przypadku wszystkich kaboszonów światło pełni ważną rolę – wydobywa z nich głębię i kolory, dzięki czemu są wyjątkowymi ozdobami.

Kaboszony dla twórców handmade

Kaboszony najczęściej wykorzystuje się przy tworzeniu wyrobów handmade. Są świetnymi półproduktami, pozwalającymi na ozdabianie gotowych baz metalowych lub tworzenie biżuterii i innych akcesoriów od zera. Łatwo je zamocować na różnego typu powierzchniach ze względu na ich spłaszczony spód – mogą zostać do nich przyklejone. Często podkleja się je także skórką lub filcem, a następnie wykorzystuje przy tworzeniu biżuterii za pomocą plecionek czy haftów. Świetnie komponują się zarówno z biżuterią w stylu minimalistycznym, jak i orientalnym czy ludowym. Pozwalają na tworzenie najróżniejszych ozdób ze względu na dużą dostępność kolorów, kształtów, wzorów i rozmiarów.

Kaboszony wykorzystuje się przede wszystkim właśnie do tworzenia biżuterii. Świetnie wyglądają na kolczykach, pierścionkach, wisiorkach i bransoletkach, zarówno solo jak i w otoczeniu koralików, haftów, frędzli czy plecionek.

Znajdują jednak zastosowanie także przy innych wyrobach typu handmade. Można wykorzystywać je do zdobienia ubrań i akcesoriów, szczególnie ze względu na łatwość w przytwierdzaniu ich do różnych materiałów. Często są także stosowane do zdobienia breloków czy metalowych zakładek do książek.

Materiały, z jakich wykonuje się kaboszony

Kaboszony występują w wielu rodzajach, determinowanych przez materiały, z jakich są wykonane. W sklepach z elementami do tworzenia biżuterii można znaleźć wiele ich wersji, od naturalnych kamieni po tworzywa sztuczne. Najczęściej spotyka się:

– kaboszony z kamienia naturalnego – jest to najbardziej efektowny i najdroższy rodzaj, wykonywany z naturalnych kamieni ozdobnych, poddanych szlifowi kaboszonowemu. Dzięki niemu kamienie są gładkie i wypolerowane, co sprawia, że przepięknie odbijają światło. Szlif wydobywa z nich także wyjątkowe wzory i kolory, a często także głębię, w zależności od kamienia. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu malachit, krzemień pasiasty, labradoryt czy sardonyks.

– kaboszony z kamienia syntetycznego – tego typu kaboszony to tańszy odpowiednik poprzedniego typu. Dzięki tworzywom sztucznym można świetnie imitować droższe materiały, uzyskując przy tym również estetyczny efekt. Można spotkać kaboszony imitujące turkus, malachit czy agat.

– kaboszony ze szkła – kaboszony szklane są bardzo popularne ze względu na ogrom możliwości, jaki dają. Składają się ze szklanej soczewki, która świetnie uwypukla podłożone pod nią wzory. Bardzo często wykorzystuje się ten efekt, podklejając kaboszon wydrukowanym lub namalowanym wzorem. Dzięki temu możliwe jest osiągnięcie dowolnego wzoru i kolorystyki ozdoby – często wykorzystuje się gotowe wzory, np. mandali, kwiatów czy symboli.

– kaboszony ze szkła akrylowego – jest to alternatywa dla wersji szklanych; można z ich pomocą osiągnąć bardzo podobny efekt. Dają też spore możliwości, jeśli chodzi o rozmiary i kształty kaboszonów, dlatego są często wykorzystywane.

– kaboszony ze szkła kryształowego – szkło kryształowe daje nieco inny efekt, ponieważ pięknie załamuje światło. Często uzupełnia się je kolorową folią, która dodaje mu pastelowych kolorów.

Related Posts

Świadczenie podróżne – ubezpieczenie na narty

W momencie kiedy podejmiemy decyzję o udaniu się na wyjazd zimowy w góry należy pomyśleć o zabezpieczeniu swojego zdrowia na wypadek nieoczekiwanych wydarzeń losowych. Ważne jest to, aby odpowiednio wcześnie

Jak wybrać ekran projekcyjny do kina domowego?

Kino domowe dla wielu ludzi jest naprawdę ważne. To ono sprawia, że rodzina może wspólnie spędzić wesoło czas, oglądają materiały i filmy, które wszystkim sprawiają radość. Możliwość oglądania filmów w

Najlepsze tabletki na odchudzanie

Zdarza się że w pogoni za wymarzoną sylwetką dajemy się omamić reklamom oferującym nam najróżniejsze sposoby na schudnięcie. Nie zwracamy uwagi na ich pochodzenie, jakie składniki i jakie działanie mają