Jak wybrać najlepszy materiał siewny?

Jaki wybrać materiał siewny, aby mieć gwarancję, że nasiona będą wysokiej jakości i będą kiełkować. Jakie warto brać pod uwagę czynniki wybierając ziarna? Czym się kierować podczas takich zakupów i gdzie je robić?

Czym jest materiał siewny kwalifikowany?
Co roku rolnicy rezygnują z materiału siewnego z własnego gospodarstwa na rzecz kwalifikatu ze względu na wyższą jakość takich nasion, co gwarantuje lepszą jakość plonów. Oczywiście nie każdy tego typu produkt będzie naprawdę dobrej jakości, dlatego przed zakupem warto sprawdzić jak powstaje – od wysiewu do transportu. W tym wypadku bardzo ważną kwestią jest zaprawienie ziarna oraz stosowane zabiegi pielęgnacyjne i dobór terminu zbiorów, badanie próbek. Bardzo istotną kwestią jest to, gdzie dany materiał był weryfikowany. Poszczególne odmiany zbóż mogą mieć różną wysokość plonowania, choć jest to uzależnione od warunków klimatycznych, jakie w danym czasie panują. To, dlatego przed zakupem nasion, należy sprawdzić jego pochodzenie, by nie okazało się, że zbiory nie będą dla nas satysfakcjonujące. Najlepszą opcją jest wybranie kwalifikatów pochodzących, zweryfikowanych w Polsce. Materiał, który został sprawdzony w kraju daje większe gwarancje, że zbiory będą zadowalające. 

Sprawdzony dostawca to podstawa
Wybierając materiał siewny od sprawdzonego dostawcy i renomowanego producenta, który dba o jakość swoich produktów, możemy mieć pewność, że będzie to produkt dobrej jakości, tak więc plony będą obfite. Nie sugerujmy się w tym wypadku wyłącznie ceną, bierzmy pod uwagę również opinie wybranej firmy. Powinniśmy mieć możliwość bezproblemowego zgłaszania reklamacji, jeśli ziara nie spełnia naszych oczekiwań. Na cenę materiału siewnego składa się między innymi weryfikacja danej odmiany, obsługa sprzedażowa i sposób produkcji. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że niska cena to oszczędność na jednym z przedstawionych etapów. W tym wypadku koszty nie powinny grać głównej roli, bo później można pożałować swojej decyzji. Nie róbmy takich zakupów w ciemno. Jeśli pierwszy raz kupujemy materiał siewny, skonsultujemy się z kimś, kto ma doświadczenie w temacie. Nie warto uczyć się w tym wypadku na błędach. 

Co warto wiedzieć kupując materiał siewny?
Każdy, kto decyduje się na zakup materiałów siewnych powinien zwrócić uwagę na pewne szczegóły. Po pierwsze punkt, w którym dokonujemy zakupu powinien posiadać odpowiednie uprawnienia. Osoba, która sprzedaje materiał siewny musi być wpisana do ewidencji przedsiębiorców lub rolników prowadzonej przez właściwego inspektora w zależności od miejsca zamieszkania lub wykonywania działalności gospodarczej. Rolnik powinien być wpisany do ewidencji rolników, prowadzących obrót materiałem siewnym wytworzonym we własnym gospodarstwie.

Opakowanie i oznakowanie materiału siewnego
Warto zdawać sobie sprawę, jak powinien wyglądać materiał siewny dopuszczony do sprzedaży. Musi być zapakowany w wytrzymałe, nowe opakowanie np. worek albo big bagi. Jeśli jest to materiał zaprawiony, wówczas opakowanie powinno być odpowiednio zabezpieczone przed kontaktem z człowiekiem czy środowiskiem. W tym wypadku producenci zazwyczaj stosują opakowania samozamykające się, hermetyczne albo zaklejane. Ważne jest to, aby opakowanie materiału siewnego było zamknięte tak, aby w przypadku otwarcia zostało zniszczone. To ważny wymóg, ponieważ zabezpiecza produkt, gdyż nie może być on ponownie użyty.  

Related Posts

Uszczelnianie rur pcv – jak robią to profesjonaliści

Na polskim rynku na przestrzeni lat powstało mnóstwo mniejszych i większych przedsiębiorstw zajmujących się pracami hydraulicznymi, lokalizowaniem wycieków czy wymianą elementów instalacji wodno-kanalizacyjnych oraz usługami takimi jak uszczelnianie rur PCV.

Dlaczego w kwestii SEO blog firmowy jest aż tak istotny?

Decydując się na założenie firmowego bloga, sięgamy również po wyjątkowo skuteczną formę promocji naszego internetowego serwisu. Jeśli treści tam będą pojawiać się systematycznie, przyniesie nam to sporo korzyści zarówno pod

Pozycjonowanie we Wrocławiu – 5 pytań i odpowiedzi

Wiedza dotycząca metod promowania firmy w Internecie jest bardzo ważna i powinien posiąść ją każdy przedsiębiorca, pragnący rozwijać swój biznes i mieć szansę na osiągnięcie sukcesu. Szczególnie ważna może okazać