INDUSTRIADA 2016
10 czerwca 2016

Tegoroczna INDUSTRIADA odbywa się w 44 zabytkach w 27 miejscowościach województwa śląskiego. W sobotę 11 czerwca przekonamy się, że łączą je nie tylko przemysłowe historie, ale i bezpłatny transport. – INDUSTRIADA integruje: Szlak Zabytków Techniki z obiektami, które jeszcze do szlaku nie należą; organizacje pozarządowe z instytucjami kultury, samorządami i prywatnymi przedsiębiorcami; pasjonatów techniki z artystami. W tym roku dołączył do nas jeszcze jeden ważny partner – KZK GOP. Zatem 11 czerwca możemy bezpłatnie dojechać do zabytków techniki nie tylko pociągami Kolei Śląskich, ale i autobusami oraz tramwajami KZK GOP oraz specjalnymi INDUbusami przygotowanymi przez Górnośląski Związek Metropolitalny – informuje Henryk Mercik, Członek Zarządu Województwa Śląskiego – Zachęcam do tego, aby poznawać piękno naszego regionu. W codziennych obowiązkach często brakuje czasu, aby spojrzeć na wyjątkowość tego, co zostawiła nam przemysłowa historia. Metropolia Silesia po raz szósty jest partnerem INDUSTRIADY. Organizując bezpłatny transport pomiędzy obiektami, chcemy zachęcić mieszkańców do skorzystania z bogatej oferty postindustrialnej – dodaje Małgorzata Mańka – Szulik, Przewodnicząca Zarządu Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, Prezydent Zabrza (…)

Program napędzany przez legendy
Czy Skarbnik lubił śpiew Kanarków? O co spierali się Tesla z Edisonem? Skąd się wzięła huta w górskim kurorcie? Gdzie dworzec kolejowy jest starszy od miasta? Czy król cynku miał pakt z diabłem? W tym roku program INDUSTRIADY napędzają przemysłowe legendy, czyli opowieści związane z wydarzeniami historycznymi i osobami aktywnie uczestniczącymi w procesie industrializacji. A, że tych osób i wydarzeń było niemało, to uczestnicy festiwalu będą mogli wybierać spośród prawie 400 wydarzeń.

Najbardziej niecierpliwych z pewnością ucieszy piątkowy rozruch maszyn odbywający się w  Chorzowie, Czeladzi, Katowicach, Rybniku, Siemianowicach Śląskich i Zabrzu. Bogaty program przygotowała (wspólnie z instytucją kultury Ars Cameralis) Galeria Sztuki Współczesnej „Elektrownia”, część dawnej  KWK Saturn w Czeladzi, która proponuje  wielkoformatową projekcję filmów i fotografii, warsztaty dla dzieci, strefę relaksu i monumentalne widowisko – Symfonia Hutnicza, Teatru Titanick z Niemiec oraz urzekającą architekturę i oryginalne maszyny. Rozruch maszyn w Parku Tradycji w Siemianowicach Śląskich uświetni projekcja pokazu multimedialnego „Przemysłowe Legendy“ towarzysząca koncertowi zespołu Dżem (godzina 21.00).  Zobaczymy filmy, zdjęcia, grafiki opowiadające o miejscach i obiektach odchodzących właśnie w świat legend i podręczniki historii. Poznamy też codzienne życie dawnych społeczności robotniczych, ich zmagania, wierzenia i nadzieje.

Dzieci, pasjonaci techniki i dobra rozrywka
W bogatym programie INDUSTRIADY wszyscy znajdą coś ciekawego. Ponad 70 wydarzeń przygotowano z myślą o dzieciach. Najmłodsi  mogą zajrzeć do Gliwic, gdzie poznają tajniki wykonywania odlewów żeliwnych, albo wybrać się na poszukiwanie srebrnego pociągu w Gliwicach. Pasjonaci techniki zapewne nie przegapią zwiedzania śluzy Rudziniec i rejsów po Kanale Gliwickim czy nocnego zwiedzania w Browarze Zamkowym w Cieszynie albo uruchomienia ponad 100-letnich maszyn w Walcowni Cynku w Katowicach i warsztatów z elektroniki oraz nauki gry na cewkach Tesli w Muzeum Energetyki w Łaziskach. Kto woli sobotę 11 czerwca spędzić bardziej rozrywkowo, niech wybierze się na wycieczkę szlakiem bielskich murali reklamowych i artystycznych (początek w Starej Fabryce w Bielsku-Białej), odwiedzi Art. Naif Festiwal w Katowicach, zajrzy do Szybu Maciej w Zabrzu, gdzie występuje Zespół Pieśni i Tańca„Śląsk” lub posłucha Miuosha w Siemianowicach Śląskich. Każdy natomiast powinien odwiedzić zabrzańską Sztolnię Królowa Luiza. W sobotę 11 czerwca premierowo otwierany jest tam Park 12C, czyli podziemne królestwo maszyn górniczych i naziemna strefa wynalazków. Kto potrafi grać na akordeonie niech dołącza do orkiestry Marcina Wyrostka i ustanawia w Luizie rekord świata w liczbie akordeonistów równocześnie grających ten sam utwór. Muzycznie zapowiada się też finał INDUSTRIADY zaplanowany w Muzeum Śląskim w Katowicach, gdzie przygotowywany jest koncert multimedialny „Rasa. Pieśni antracytu”. Na specjalnie ustawionej scenie pojawi się około 100 artystów i zaprezentuje utwory łączące górników z całego świata.

Ważne podpowiedzi
Zdecydowana większość industriadowych atrakcji jest dostępna bezpłatnie, niemniej część jest biletowana lub dostępna po uprzedniej rezerwacji. Na stronie  industriada.pl znajdziemy nie tylko pełny program festiwalu, ale i ciekawe podpowiedzi dla rodzin, pasjonatów techniki i osób szukających dobrej rozrywki. W bogactwie 376 wydarzeń tegorocznej INDUSTRIADY pomogą wybierać wyszukiwarka, zakładka Moja INDUSTRIADA (pozwalająca na stworzenie swojej indywidualnej trasy) oraz bezpłatna książeczka z programem. Pomocą służy też infolinia pod numerami 573 991 417 oraz 573 991 418 aktywna w piątek 10 czerwca od 8.00 do północy oraz w sobotę od 8.00 do 1.00 w nocy (poprzez infolinię nie zakupimy biletów i nie zarezerwujemy miejsc). Do dyspozycji mamy także przewodników w INDUbusach i niektórych pociągach Kolei Śląskich, 45 stewardes i stewardów czekających na tymczasowych przystankach oraz obsługę w punktach INDUinfo (http://www.gzm.org.pl/aktualnosci,842,pelny-program-industriady.htm)

Świętochłowicka część Industriady, odbywająca się pod Wieżami KWK Polska oferuje…

industriada2016