Czy jednoosobowa firma musi prowadzić pełną księgowość?

Osoby posiadające znakomity plan na zarabianie pieniędzy, ale niewielkie pojęcie o biznesie jako takim oraz o jego podstawach prawnych, przede wszystkim potrzebują odpowiedniego wsparcia merytorycznego. Aby nie zafundować sobie już na początku nieprzyjemnych spotkań z kontrolerami urzędu skarbowego, należy podjąć odpowiednie środki, czyli znaleźć rzetelnego księgowego. To on podpowie, jaka forma prowadzenia działalności będzie najodpowiedniejsza w danej sytuacji.

Biuro rachunkowe Warszawa: optymalny sposób rozliczania małych firm

Najlepiej jeszcze przed rozpoczęciem działalności gospodarczej wybrać konkretne biuro rachunkowe Warszawa i właśnie w nim szukać odpowiedzi na najbardziej podstawowe pytania. Początki firm, zwłaszcza tych niewielkich, zaczynających się od jednego stoiska czy sklepiku, a przede wszystkim jedynie od działalności online, nie potrzebuje prowadzenia pełnej księgowości. W prawie podatkowym można znaleźć konkretne wytyczne, kiedy ta sytuacja ulega zmianie.

W przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych biura rachunkowe Warszawa w głównej mierze rekomendują książkę przychodów i rozchodów lub ryczał, przy czym znacznie praktyczniejsza i dająca szersze perspektywy jest pierwsza opcja. Jest to stosunkowo prosty temat, zwłaszcza przy posiadaniu odpowiednich narzędzi i programów komputerowych oraz dotrzymywaniu terminów i minimalnej wiedzy na temat podatków. Bezpieczniej jednak jest oddać ten temat wykwalifikowanemu personelowi biura, które za tak proste rozliczenia nie będzie brał dużych sum pieniędzy, za to będzie gwarantował bezpieczeństwo oraz brak popełnionych błędów z naszej strony.

Kiedy więc biuro rachunkowe Warszawa będzie prowadziło dla ciebie pełną księgowość?

Zgodnie z prawem momentem, w którym każde biuro rachunkowe Warszawa zaczyna prowadzić swoim klientom pełną księgowość, jest moment przekroczenia 2 000 000 euro w danym roku rozliczeniowym. To chwila, w której przedsiębiorca automatycznie zmuszony jest do przejścia na inny sposób księgowania swoich przychodów. Jednak ze względu na tak wysoka kwotę kwestia ta dotyczy głównie większych spółek. Momentem, w którym konieczna jest też zmiana sposobu prowadzenia księgowości, to chęć założenia spółki akcyjnej, z o. o., komandytową lub komandytowo-akcyjną, które ze względu na swój charakter wymagają innego, bardzo szczegółowego, prowadzenia rachunków.

Jeśli więc przedsiębiorca wie, że będzie zakładał spółkę, wie dzięki temu od razu dwie rzeczy: że nie będzie to jednoosobowa działalność i że konieczne jest prowadzenie pełnej księgowości – najlepiej przez naprawdę doświadczone biuro rachunkowe Warszawa.

Biuro rachunkowe Warszawa poprowadzi każdą księgowość

Wracając do początku: właściciel jednoosobowej działalności gospodarczej może skorzystać z innych, zdecydowanie uproszczonych sposobów rozliczania się z właściwymi urzędami, może jednak, a w niektórych przypadkach nawet powinien, skorzystać z pomocy biura rachunkowego w Warszawie. Błędy skarbowe czy podatkowe mogą nas kosztować masę niepotrzebnego stresu, nawet wtedy, gdy z pozoru prowadzenie własnej księgowości wydaje się nieskomplikowane. Udając się odpowiednio wcześnie do wybranej firmy można przedyskutować dostępne opcje i wybrać tę optymalną.

Biuro rachunkowe Warszawa pomoże wybrać optymalny sposób rozliczeniach

Ze względu na całą masę powodów najczęściej rekomendowanym sposobem rozliczania się jednoosobowych firm jest książka przychodów i rozchodów, z biegiem czasu prowadzona często samodzielnie przez właścicieli. Mimo jej niewielkiego stopnia skomplikowania warto powierzyć ją jednak księgowej, a samemu skupić się na praktycznych aspektach prowadzenia swojej firmy, czyli na poszerzaniu jej wpływów oraz ciągłym rozwijaniu.

Największa zaletą tak zwanego KPiR jest możliwość rozliczania sobie chociażby paliwa w samochodach służbowych, wydatkowanych oczywiście na podróże służbowe. W tym przypadku istnieją do wyboru trzy możliwości opodatkowania: podatek 17% lub 32% (liczony od osiągniętych dochodów) lub podatek liniowy 19%.

Related Posts

Dlaczego w kwestii SEO blog firmowy jest aż tak istotny?

Decydując się na założenie firmowego bloga, sięgamy również po wyjątkowo skuteczną formę promocji naszego internetowego serwisu. Jeśli treści tam będą pojawiać się systematycznie, przyniesie nam to sporo korzyści zarówno pod

Komu powierzyć sprzątanie biura w Warszawie?

Sprzątanie biura w Warszawie to bardzo popularna usługa, z której korzysta wiele firm. Utrzymanie porządku w miejscu pracy ma ogromne znaczenie dla funkcjonowania przedsiębiorstwa, a także jego wizerunku w oczach

Dacia najmowanie, Toyota najem długotrwały

W obecnych czasach mamy na głowie wiele obowiązków, szczególnie przedsiębiorcy prowadzący działalność muszą zatroszczyć się o wiele spraw w tym samym czasie. Aktualnie na rynku funkcjonuje wiele przedsiębiorstw, które prowadzą