Czy izolacja pionowa fundamentów jest naprawdę ważna?

Należy mieć świadomość, że pozioma oraz pionowa izolacja pokazują, jak bardzo istotne jest zabezpieczenie fundamentów budynku przed działaniem wilgoci. Ochrona tego typu, ma bowiem ogromny wpływ na to, jak np. nasz dom będzie sprawował się podczas codziennej eksploatacji. Co jest najważniejsze, jeżeli chodzi o pionową izolację fundamentów?

Izolacja pionowa i zadania jakie do niej należą

Jako, że zarówno woda jak i sama wilgoć to ogromne zagrożenie dla fundamentów budynku, wymaga się ochrony ław fundamentowych (izolacja pionowa), a także ścian fundamentowych (izolacja pionowa). Chodzi bowiem o to, aby cała konstrukcja fundamentu, gwarantowała brak bezpośredniej styczności z wodą gruntową.

Elementarnym celem izolacji pionowej jest to, aby zgodnie z jej nazwą, zabezpieczyła części pionowe konstrukcji fundamentów, a dokładniej mówiąc jej ścian. Mimo tego, że uznaje się to za działanie czysto zapobiegawcze, tak naprawdę jest to po prostu konieczność podczas prac, kiedy celem jest skuteczna ochrona fundamentów przed działaniem wilgoci.

Nieprawidłowa izolacja pionowa lub jej brak…

Warto wiedzieć, że nieprawidłowo zaizolowane ściany, mogą nieść za sobą wiele poważnych skutków. Otóż działanie wody gruntowej i wilgoci, bardzo znacząco wpływa na spadek wytrzymałości fundamentowych ścian. Przy braku odpowiedniego przekazywania obciążenia na podłoże gruntowe, istnieje ryzyko dojścia do katastrofy budowlanej. Nie zaleca się zatem, aby bagatelizować rolę hydroizolacji pionowej, gdyż to zagadnienie bardzo istotne.

Pamiętajmy, że powinniśmy mieć na uwadze nie tylko wytrzymałościowe właściwości, ale też czystość ścian fundamentowych. Wszelkie zabrudzenia, a także samo zawilgocenie to zwykle skutego nieodpowiednio wykonanej izolacji pionowej fundamentów. Nie będzie to zatem miało związek z zewnętrzną estetyką. W wypadku podwyższonej wilgoci, ta będzie odczuwalna już w samej piwnicy. Jeśli nie podejmiemy wówczas żadnych kroków, może dojść do tego, że na ścianach piwnicy pojawi się grzyb i pleśń.

Kolejność wykonywanych prac – kilka cennych wskazówek…

W projekcie powinien być określony zarówno materiał do wykonania fundamentów, ale również typ izolacji. Tam także, musza znaleźć się wszelkie informacje, które dotyczą kolejność wykonania konkretnych działań.

W pierwszej kolejności, należy bowiem wykonać izolację pionową ław fundamentowych. Drugim etapem, będzie już izolacja pionowa. Bezpośrednie wykonanie izolacji na fundamentowej ścianie nie jest możliwe w każdej sytuacji. Wówczas, przydatne staję się specjalne wyrównawcze warstwy, a chociażby te cementowe z zaprawy tynkarskiej. Dodatkowo, wiele zależy od materiału izolacyjnego, który został wskazany w projekcie, gdyż determinuje to konieczność zagruntowania ścian, lub jej brak. W takiej sytuacji sprawi to, że materiał izolacyjny będzie dobrze przylegał do fundamentowych ścian.

Podkreśla się często fakt, że podczas wykonania skutecznej izolacji pionowej, konieczne staje się zwykle układanie jej na osuszonym podłożu, a wyjątkiem jest jedynie specjalna masa hydroizolacyjna. W związku z tym, stare budynki będą wymagać tego, aby osuszyć ich fundamenty, a to niesie za sobą konieczność ich odkopania. Jeżeli chodzi o czynne budynki, te muszą być uprzednio odpowiednio znakowe, a same wykopy zabezpieczone, tak jak nakazuję przepisy. Istnieje bowiem pewne ryzyko, że dojdzie do osuwania się gruntu.

W wypadku usunięcia luźnego tynku i osuszenia murów, możliwe staje się równomierne wykonanie pionowej izolacji. Na uwadze należy mieć także to, że często koniecznością staje się też drenaż. Izolacja pionowa może być zrobiona jedynie jako zewnętrzna warstwa, bądź też w niektórych uzasadnionych przypadkach, jak wewnętrzna warstwa. Zanim podjęte zostaną ostateczne decyzje, kwestie te powinny być zawsze skonstatowane z fachowcami w tej dziedzinie, gdyż naprawianie błędów na tym polu, bywa o wiele droższe niżeli wykonanie izolacji od podstaw.

Related Posts

Kompleksowe naprawy hydrauliczne – Poznań i okolice

Niesprawna spłuczka czy pęknięta rura wiąże się z koniecznością zatrudnienia fachowca takiego jak hydraulik poznan. Poznań to miasto na ternie którego działa pogotowie wodno-kanalizacyjne – Awokan, które oferuje kompleksowe usługi

Jak wybrać najlepszy materiał siewny?

Jaki wybrać materiał siewny, aby mieć gwarancję, że nasiona będą wysokiej jakości i będą kiełkować. Jakie warto brać pod uwagę czynniki wybierając ziarna? Czym się kierować podczas takich zakupów i

Komu powierzyć sprzątanie biura w Warszawie?

Sprzątanie biura w Warszawie to bardzo popularna usługa, z której korzysta wiele firm. Utrzymanie porządku w miejscu pracy ma ogromne znaczenie dla funkcjonowania przedsiębiorstwa, a także jego wizerunku w oczach